Forskning
Udskriv Udskriv
Switch language
Kardiologisk, Nefrologisk og Endokrinologisk Afdeling - en del af Københavns Universitetshospital

Kardiologisk, Nefrologisk og Endokrinologisk Afdeling

Organisation: Afdeling

Vis graf over relationer

Organisationsprofil

 Division of Cardiology

  • Cardiac rehabilitation
  • Endocarditis
  • Ischemic Heart Disease
  • Cardiac Arrythmias
  • Stroke / Transient Ischemic Attack
  • Heartfailure
  • Atherosclerotic Cardiovascular Disease (CVD)
  • Antitrombotic therapy

Research responsible:

Consultant, DMSc.  Niels Gadsbøll

+45 48296437

niels.gadsboell.01@regionh.dk

 

Ph.D. student:

Maria Pedersen

maria.pedersen.01@regionh.dk

 

Division of Endocrinology

 

  • Diabetes
  • Osteoporosis         

Research reponsible:

Birger Thorsteinsson

 +45 4829 4819

 Birger.Thorsteinsson@regionh.dk

 

Professor:

Birger Thorsteinsson

+45 4829 4819

Birger.Thorsteinsson@regionh.dk

 

Associated professors

Pia Eiken

+45 4849 4640                                              

Pia.Eiken@regionh.dk   

 

Ulrik Pedersen-Bjergaard

 +45 4824 4815

 Ulrik.Pedersen-Bjergaard@regionh.dk

 

Ph.D. students

Anne-Luise Thorsteinsson Carlsen

 +45 4829 7483

Anne-Luise.Thorsteinsson.Carlsen@regionh.dk

 

Rikke Agesen

+45 4829 7483

Rikke.Agesen@regionh.dk

 

Marie Moth Henriksen

+ 45 4829 7483

Marie.Moth.Henriksen@regionh.dk

 

Anne Margareta Banghøj

+45 2993 0919

Anne.Margareta.Banghoej@regionh.dk

 

Karoline Winckler

+45 2986 6586

Karoline.Winckler.01@regionh.dk

 

Post doc.

Anne-Sophie Sejling

+45 4829 7483

Anne-Sophie.Sejling@regionh.dk

 

 

Part time reseachers

 

  • Signe Sætre Rasmussen
  • Runa Nolsøe
  • Steen Andersen
  • Peter Lommer Kristensen

 

 

Kontaktinformation

ID: 369